Solária někteří lidé zatracují, ale je to docela zbytečné. Stačí mít ty správné informace a nepřistupovat k tomu podobně, jako dělníci v továrnách v době průmyslové revoluce, kteří rozbíjeli stroje a dávali jim za vinu svou neutěšenou situaci.
Moderní UV lampy – žádné veřejně provozované solárium nedostane certifikát, pokud nesplní požadované normy na technické vybavení. Moderní lampy nejsou vysokotlaké rtuťové výbojky v horském sluníčku z 60. let minulého století, které byly nebezpečné. Opalování v solárku je podobné jako na slunci a je tedy nutné dodržovat základní pravidla, jako při pobytu v přírodě:
Vliv léků – v případě chronických chorob se poraďte s lékařem, neboť léčivé přípravky mohou korelovat s UV zářením a komplikovat léčbu. Do solária také nechoďte s chřipkou či nachlazením.
Nepřehánějte to – dle svého fototypu dodržujte dobu ozáření a také nezapomínejte, že se počítá i pobyt na slunci. Dejte pokožce také čas na regeneraci a zvláště po první návštěvě v zimě další aplikaci solária zařaďte až po dvou dnech. Právě zde platí pravidlo raději méně, než zbytečně riskovat zdravotní problémy.
Chraňte oči – pod lampou nestačí jen zavřít oči, záření proniká i skrze oční víčka. Používejte speciální brýle, které by měl mít k dispozici i provozovatel solária.
Opalovací krémy – pro pobyt v soláriu jsou určeny jiné prostředky, než pro opalování na slunci. Dají se zakoupit i přes Internet nebo v kamenných obchodech, a pokud potřebujete poradit, provozovatel solária Brno vám fundovaně poradí. Důležitá je nejen ochrana před samotným zářením, ale i hydratace. Hydratovat neznamená máčet se ve vodě, ale vyživit pokožku hydratačními krémy pro UV lampy. Vyhněte se také aplikaci parfémů a make-upu, které velmi dráždí pokožku.
Kovové předměty – pokožce nesvědčí pod lampou kontakt s kovem, odkládejte náramky, prsteny, ale i piercing. Chraňte také citlivá mateřská znaménka.
Kdo by se měl solárku vyhnout – malé děti, těhotné ženy, fototyp č. 1 (co se téměř neopálí), onemocnění rakovinou, zvláště pak kožní melanom.