Nikoho jistě nepřekvapí, že nejvyšší průměrnou mzdu má ze všech českých regionů Praha. V prvním čtvrtletí letošního roku (2021) se u pražských zaměstnanců vyšplhala na 44 432 Kč hrubého. Je však také pravdou, alespoň podle agentury Mercer, že se hlavní město naší republiky umístilo na devadesátém místě v žebříčku měst světa v nejvyšších životních nákladech. Ale přesto je poměr těchto dvou statistických veličin, tedy životní náklady versus průměrný příjem, ve prospěch větší spokojenosti Pražanů oproti ostatním regionům ve zbytku Čech.
Průměrnou mzdu Prahy si lze bez jakýchkoli odpočtů lehce přepočítat na mzdu čistou. Pro muže i ženy činí 32 933 Kč.
Pokud je tedy Praha skutečně 90. nejdražším městem na světě a pro relativně spokojený život v ní stačí něco málo přes třicet tisíc korun, pak si nedovedu představit, jak blaženě by se na důchod žilo takovému Pražanovi v městě Biškeku, který je podle agentury Mercer tím nejšetrnějším místem k žití pro náš bankovní účet.
Sice nevím jak to v tomto městě přesně vypadá, jaká tam mají zdravotnická zařízení, veřejnou dopravu a pivo, ale až konečně v České republice zkrachuje důchodový systém, jak nám politici slibují, mám řešení pro každého dobrodruha, který si za svůj život něco našetří. Přestěhujme se na toto místo do Kyrgyzstánu a užívejme našeho skromného jmění, které nám tam připadne jako nevyčerpatelné bohatství.
Jediný problém by mohl nastat s rodinnými oslavami, kterých bychom se tak mohli zúčastnit pouze přes kameru mobilního telefonu. Ale myslím, že to za nějakou dobu vyřeší technologický pokrok cestování, kdy se budeme moci jako ve Star Treku teleportovat, nejen po planetě Zemi, ale i na další laciná místa celého vesmíru.
A pokud zkrachuje i tento plán, nezbyde než chodit do nějaké rozumné práce až do smrti, ať už budeme žít kdekoli.