Kdo by to byl řekl, že gramofony znovu vstoupí na scénu. Když jejich výroba skončila na počátku 90. let a zcela je vytlačily magnetofonové kazety a kompaktní CD nosiče, nikdo nepochyboval o tom, že staré gramodesky budou jen raritní sbírkou, a že časem je nebude moci ani přehrát, a že se na ně mohou sběratelé pouze dívat.
Zatímco magnetofonové kazety téměř nikdo nevyužívá, ale gramofon byste našli v každé třetí domácnosti. Ať už nějaký stařičký kus, anebo jeden z těch nových, s USB vstupy, s předzesilovačem, a pochopitelně plně funkční přenoskou a otáčecím mechanismem přenosové desky.
Zesilovač a přenoska
Většina moderních gramofonů má k dispozici standardní předzesilovač, některé z nich však mohou být vybaveny pouze přenoskou bez zesilovače, v takovém případě pamatujte alespoň na mono externí předzesilovač. Co se týče přenosky, ta může být buď MC nebo MM. Základem přenosky MM je pohyblivý magnet, resp. dva magnety vedle sebe umístěné na konci hrotu. Pohybující se jehla způsobuje dynamické změny magnetů vůči vinutí v cívce uvnitř přenosky.
Zda volit externí předzesilovač, nebo upřednostnit interní, určuje především kvalita zvuku, která je vyšší u toho externího, gramofon s integrovaným předzesilovačem je zas kompaktní díl, k němuž stačí jen připojit reproduktorovou soustavu.
Mechanické díly a elektronika
U gramofonů bývá nejcitlivější kromě přenosky náhon otočného kotouče. Ten může být buď přímý, tehdy je motor přímo uvnitř výrobku, anebo je částečně oddělen. Oddělené pohony jsou zárukou nižších provozních vibrací při otáčení plotny s deskou, a také zdrojem lepšího zvuku. Rychlosti otáčení plotny bývají buď 33, nebo 45 otáček za minutu.
Nezapomínejte na příslušenství
Každé technické zařízení vyžaduje údržbu a v tomto případě bychom neměli zapomenout na kartáčky na hrot přenosek, kartáče na čištění desek, nebo případně pračku na gramodesky. Vinylové desky by se měly ukládat vždy nejen do papírových kartonů, ale i do plastových obalů z polyetylenu.